Menu

Ny sportslig koordinator og børneudviklingstræner

image
20. august 2021 kl. 15:16

Det er med stor glæde vi kan præsentere Mathias Foldgast, som klubbens nye sportslige koordinator og børneudviklingstræner.

Mathias er 30 år og oprindelig uddannet folkeskolelærer. Han er i sommer blevet cand. scient. idræt fra KU, og skrevet speciale om Integration af afrikanske spillere i Danmark (hvad kan det ikke udvikle sig til i FV?).

På fodboldfronten har Mathias en UEFA B-licens og har i perioden 2014-20 været tilknyttet Brøndby IF, og bl.a. været med til at starte U-TALENT og herudover i en periode været ansvarlig for U10 og u12 holdene.

Mathias er ikke i tvivl om hvor fokus skal ligge i børne- og ungdomstræningen:

- ”Det skal være sjovt, udfordrende og lærerigt for børnene, og de skal have mulighed for at lære i et trygt og kreativt miljø”.

Som børneudviklingstræner vil Mathias primære opgave være at sikre den røde tråd i klubbens børne- og ungdomsarbejde gennem et samarbejde med årgangstrænerne, så vi i Fremad Valby kan sikre et godt træningstilbud, der også sikrer udvikling af klubbens talenter.