Menu

Ny træner til Danmarksserien

image
08. december 2020 kl. 17:05
Vi kan byde velkommen til Henrik Gundersen

Som ny træner for klubbens bedste herrehold i Danmarksserien er der indgået aftale med Henrik Gundersen. Der er således tale om et gensyn med Gundersen, der en årrække tilbage ligeledes var cheftræner for klubbens 1. hold. Siden har Henrik Gundersen bl.a. være cheftræner for Frems 2. div.hold,  Greves 2. div., samt ass.træner for Fremad Amagers 1. div.hold. Henrik kommer senest fra to succesfulde år i Dragør.

Vi har stor tiltro til at Gundersen sammen med Ole Rasmussen som ass.træner kan bibringe førsteholdet den stabilitet og spilleglæde, der skal til for at holdet kan komme tilbage på sporet og hente de point der skal til i et udfordrende forår, udtaler sportschef Claus Rasmussen.

Der skal samtidig lyde en stor tak til Aroldo Strack, som vi  tager afsked med efter to år i klubben.

På nuværende tidspunkt vides det ikke hvornår Danmarksserien kan sparkes igang igen (første kamp er programsat til 13/2). Men vi er helt sikre på at truppen og Gundersen er klar når der bliver fløjtet op!